Pozityvus interviu su Vaidilos teatro direktoriumi Gediminu Jankumi

Gintarė Garcia
2016-11-09
Be kategorijos, Interviu

Apie gerą, pozityvią energiją, apie, rodos, neįgyvendinamas vizijas ir kaip neįmanoma tampa įmanoma kalbamės su Vaidilos teatro direktoriumi Gediminu Jankumi.

Gediminas mums pasakoja, kad Vilniuje, Jakšto g. 9, esantis pastatas – tai išskirtinė erdvė, kurioje dera atrodo sunkiai suderinami dalykai – kultūra ir verslas. Pastatą, kurio istorija siekia dar 1898 metus, 2007 metais įsigijo britų-australų šeimyna. Tuo metu pastatas buvo labai apleistas, o jo istorijoje galime rasti faktų, jog anksčiau tai buvusi mergaičių gimnazija su gyvenamosiomis šeimininkų patalpomis. Jau tada čia vykdavo privatūs renginiai, buvo rengiami koncertai, teatro spektakliai. Tokia pastato vizija išliko ir dabar.

Pastato fasadas – neogotikinės architektūros stiliaus pavyzdys, būdingas to meto bažnyčioms, o jo viduje, salėje, vyrauja kitokia stilistika. Kaip nebūtų keista, nors pastato būklė iki jo atnaujinimo buvo tikrai prasta, salė per visus laikmečio išbandymus suniokota nebuvo, netgi atvirkščiai – dar ir papildyta įvairiomis detalėmis. 1930 metais čia buvo įsikūręs Vaidilos teatras, prieš Antrąjį pasaulinį karą veikė gimnazija, o vėliau, kaip ir daugumai pastatų tuo metu, teko daugelis vaidmenų.

Pasak pašnekovo, nors pastatas buvo labai apleistas, pradėjus jo rekonstrukciją buvo jaučiama tokia gera energetika, kad dėl jo ateities vizijos abejoti neteko. Kiekvienas kampelis čia labai gerai apgalvotas:

– “Viską, kas buvo įmanoma, – atkūrėme, ir nors išvengti technologinių naujovių šiais laikais sunkiai pavyktų, stengėmės ne tik neužgožti kultūrinio paveldo, bet jį dar labiau pabrėžti, pavyzdžiui, naudodami tam tikrą apšvietimą. Įrenginėdami šias erdves norėjome sukurti tokią atmosferą, kuri dvelktų senove, autentika, prabanga, kad lankytojai jaustų, jog jie ateina į tikrąjį teatrą. Štai salės langai palikti autentiški. Atnaujinimo darbams atlikti kvietėme geriausius šios srities specialistus, juos atnaujinome ir manau, kad tai buvo teisingas žingsnis. Grindų dangą taip pat palikome autentišką, prieš tai ją atnaujinę. Nors jos gal kiek girgžda, tačiau tai šiai vietai suteikia tik dar daugiau šilumos ir gyvybės. Ruošiantis dažyti salę čia radome net šešias skirtingas spalvas. Viena spalva buvo tokia išskirtinė, kad netgi po rekonstrukcijos ją palikome autentišką. Taip pat galime matyti originalius restauruotus šviestuvus, kurie pagaminti iš metalinių juostelių, puoštų rankų darbo gipsine apdaila. Salėje esantys gipso lipdiniai taip pat buvo restauruoti. Tokios stilistikos analogiško pastato Vilniuje nėra,” – sako Vaidilos teatro direktorius.

Gediminas pasakoja, kad viso projekto įgyvendinimas truko rekordiškai trumpą laiką – tik penkis mėnesius, nors buvo manančių, kad tai neįmanoma. Jis pats dalyvavo visuose darbų etapuose. Jiems pasibaigus ir prasidėjus renginiams jų stengiasi taip pat nepraleisti, nes tik taip geriausia galima matyti ir suprasti, ko dar trūksta, ką galima patobulinti. Štai neseniai Vokietijoje buvo užsakytos specialios akustinės užuolaidos, taip pat nauja vėdinimo sistema.

– “Šiandien šis pastatas pilnas gyvybės ir šurmulio. Kadangi salėje labai gera akustika ir ji idealiai tinka klasikinei muzikai, jau kurį laiką čia sėkmingai vyksta projekto “Vaidilos klasika” renginiai, kiti koncertai, teatro spektakliai, taip pat privatūs renginiai. Šiame pastate, kaip nebūtų keista, puikiai dera verslas ir menas. Mano nuomone, darbinė aplinka turi būti tokia, į kurią norisi sugrįžti ir joje būti. Man ši vieta – ir verslas, ir darbas, ir malonumas. Tokį jausmą norėjosi perteikti ir čia besilankantiems žmonėms. Nors pastate vyrauja klasika, mano darbo kabinetas visai kitos stilistikos: čia neapkrauta daiktais, o namuose vyrauja skandinaviškai balta švara, dekoruota medžio detalėmis ir raudonos spalvos akcentais,” – mintimis dalinasi Gediminas Jankus.

Pasak Gedimino, kiekvienas čia pabuvojęs žmogus sako, kad pastatą gaubia labai gera aura, jame daug pozityvios energijos. Prie pastato atnaujinimo darbų dirbę žmonės – tai Alvydas Petronis, Eugenijus Malmiga ir visa šauni darbuotojų komanda tarsi norėjo palikti gerą žinutę, kurią ir toliau skleidžia visi čia vykstantys renginiai. Tą nenusakomai gerą energiją tikrai jautėme ir mes, Jaukumo kūrėjai.