Apie erdves vaikams su Laura Imbrasiene

Gintarė Garcia
2017-05-03
Be kategorijos, Interviu

Mūsų komanda vis dažniau sulaukia klausimų dėl erdvių, skirtų vaikams, įrengimo. Kokioje aplinkoje vaikai jaučiasi geriausiai, kokios detalės vaikų erdvėje būtinos, o kokių reikėtų vengti? Apie tai kalbame su Laura Imbrasiene, privataus vaikų darželio “Išdykęs vėjas” įkūrėja.

Kokius pagrindinius dalykus reikėtų žinoti prieš įsirengiant vaikams skirtą erdvę?

Vaikai nuo pat gimimo stebi aplinką. Net jei mums jie atrodo dar visai mažiukai, kiekviename raidos etape vaikai stebi juos supančią aplinką ir į ją reaguoja. Būtent todėl nereikėtų vaikams skirtų erdvių perkrauti daiktais ir įvairiomis detalėmis. Taip pat patarčiau patalpų sienoms nesirinkti labai ryškių spalvų, kurios mažuosius gali veikti visai priešingai nei suaugusius. Juk spalva, į kurią vienas vaikas nereaguos visai, kitą gali dirginti ar net erzinti, o mes net nesuprasime to irzlumo priežasties. Būtent dėl šių priežasčių pagrindinis mano patarimas būtų nesirinkti labai ryškių, akį rėžiančių spalvų.

Ar įsirengiant darželio patalpas konsultavotės su interjero dizaino specialistais?

Mes su kolege sutarėme, kad rinksimės ramias, pastelines spalvas, o erdves pagyvinsime šiek tiek ryškesnėmis detalėmis. Juk pačios ryškiausios spalvos šioje aplinkoje yra vaikai, ir kai čia šurmuliuoja mažieji, patikėkit, spalvų šiai erdvei tikrai netrūksta. Mes kūrėme šviesų ir švarų interjerą. Žinoma, dirbome kartu su šios srities profesionalais, bet pagrindinės idėjos buvo mūsų. Darželio patalpos nėra labai didelės, todėl visas sienas dažėme viena spalva. Tokį sprendimą priėmėme ir prisiminę sovietinio laikmečio darželius, kur kiekvienai vaikams skirtai erdvei buvo parenkamos skirtingos, dažniausiai ryškios, spalvos. Perkrautos, įvairiomis  smulkmenomis nukabinėtos patalpų sienos, mano nuomone, nėra geras pasirinkimas. Juk kiekviena detalė vienaip ar kitaip veikia vaiko psichiką ir į tai būtina atkreipti dėmesį.

Kokia Jūsų nuomonė apie “išmanųjį” vaiko kambarį, kuris, tėvelių supratimu, turėtų “augti” kartu su vaiku?

Sutinku, kad tėvams taip patogiau, bet ar taip geriau pačiam vaikui, šeimos santykiams? Juk tai reiškia, kad vaikas daugiau laiko praleis savo kambaryje, o kiek laiko liks bendravimui, bendriems užsiėmimams? Aš esu už “augančius” stalus, kėdes, kuriuos galima pritaikyti per vasarą stipriai ūgtelėjusiam vaikui. Jei tie baldai kokybiški, patvarūs, taip tikrai galime sutaupyti nemažai lėšų ir laiko, bet supynes, laipynes, kurie turėtų būti mediniai, įrenkime lauke. Bent taip vaikus išviliosime pažaisti į lauką, o jei visus poreikius vaikas patenkins savo kambaryje, laikas, leidžiamas gryname ore, dar sutrumpės. Vaikų poreikiai, o ir požiūris keičiasi greitai, tie patys daiktai jiems neilgai trukus nusibosta ir nesvarbu, kad tėvai išrinks tuo metu pačius madingiausius ir moderniausius žaislus, po kurio laiko vaikui jau reikės naujų.

Kokių daiktų vaikų kambaryje reikėtų vengti?

Jokiu būdu vaiko kambaryje nestatyčiau televizoriaus, ir svarbiausias čia vėlgi tas pats argumentas – bendravimas su vaiku. Kuo daugiau veiklos ir užsiėmimų jis turės savo kambaryje, tuo mažiau laiko liks bendriems žaidimams ar kitokiems užsiėmimams kartu su šeimos nariais. Nors reikia pripažinti, kad tėvams taip patogiau… Mes nesame prieš technologijas, be jų šiais laikais tikrai neišsiverstume. Ir darželyje naudojame įvairias priemones, padedančias vaikams paprasčiau ir suprantamiau perteikti informaciją.

Jei tėvai planuoja turėti daugiau nei vieną atžalą, Jūsų nuomone, ar vaikams geriau augti atskiruose kambariuose? O gal vienoje erdvėje jiems būtų smagiau?

Tokiu atveju kyla daug kitų klausimų: kokio amžiaus, kokios lyties vaikai? Tačiau jei yra sąlygos, aš vis tik manyčiau, kad vaikams geriau turėti atskirą, tik savo erdvę. Kad mažieji daugiau laiko praleistų kartu, geras sprendimas būtų įrengti bendrą, vaikams patrauklią ir įdomią žaidimų zoną. Jiems visada smagu kur nors pasislėpti, įlysti, susikurti savotišką tvirtovę, todėl, viską gerai apgalvojus ir suplanavus, vaikai tikrai noriai laiką leis kartu, o ilsėtis grįš į savas, atskiras zonas. Taip išvengsime dažnai kylančių nesutarimų dėl ne vietoje padėtų daiktų ar pernelyg skirtingų vaikų interesų.